Кожному, хто колись купував або продавав нерухомість, напевно, доводилось чути такі вислови, як «квартира преміум класу», «будинок бізнес класу» або «економ клас». Але при детальному розгляді найчастіше виявляється, що різні люди вкладають у ці поняття різний зміст. Тому, ми пропонуємо розставити точки над «і» та визначити за якими ж критеріями житлова нерухомість поділяється на різні класи.
1. Трохи історії
Почнемо з того, що поділ об’єктів житлової нерухомості на класи у нашій країні хоч і має певні критерії, але не має під собою теоретичного обґрунтування. До недавнього часу ріелтори змушені були користуватися нормами ГОСТ 1989 року, у якому все житло поділяється лише на два класи — так звані квартирні будинки та гуртожитки.
Оскільки дана класифікація не відповідає сучасній ситуації, вітчизняні ріелтори робили спроби розробити більш відповідну класифікацію. У результаті з’явилося кілька класифікацій об’єктів житлової нерухомості: одні поділяють житло на кілька основних класів (економ, бізнес, еліт), інші виділяють кілька сегментів у рамках кожного класу.
2. Основні критерії поділу
Зарубіжні фахівці визначають клас житла, керуючись декількома основними критеріями.
Розташування нерухомості — у центрі або на околиці, з урахуванням таких бонусів, як наявність:
- ⠂ хорошої інфраструктури,
- ⠂ зручної транспортної розв’язки,
- ⠂ красивий вид з вікна,
- ⠂ рекреативних зон (парку, озера).
А також, особливості об’єкта нерухомості:
- ⠂ рік побудови,
- ⠂ проект,
- ⠂ висота стель,
- ⠂ загальна і житлова площа,
- ⠂ стан інженерних мереж,
- ⠂ ⠂ наявність паркінгу,
- охорони.
Саме за сукупністю вищезазначених ознак житло може бути віднесено до того чи іншого класу.
3. Особливості розподілу в Україні
Розподіл житлової нерухомості на класи в Україні — умовний, оскільки на сьогодні немає єдиної класифікації.
Говорячи про те, що житлова нерухомість відноситься до економ класу, мають на увазі:
- ⠂ що вона розташована у спальному районі,
- ⠂ у ній зроблено скромний косметичний ремонт або вона потребує ремонту,
- ⠂ житло розташоване у будинку з типовими проектами,
- ⠂ невелика площа,
- ⠂ низькі стелі
- ⠂ і мінімальні розміри кухні і санвузлів.
Але до цього ж класу житла буде відноситись квартира(будинок) невеликої площі, яка розташована у престижному районі, але потребує капітального ремонту. До економ класу також будуть належати квартири (будинки), у яких, незважаючи на відремонтований стан, є дефекти, які не підлягають ремонту, а також нерухомість у нормальному стані з вкрай незручною транспортною розв’язкою і нерозвиненою інфраструктурою.
Житло преміум класу — це квартири(будинки) з хорошим плануванням і ремонтом у спальному районі, а також нерухомість у центральних районах, яка продається з бюджетним ремонтом або за наявності у ній невиправних недоліків.
Популярність нерухомості бізнес класу обумовлена, у першу чергу, оптимальним співвідношенням вартості і комфорту квартир або будинків цього класу. Відмінною особливістю цього сегмента нерухомості є те, що приналежність житла до бізнес класу визначається початковими його характеристиками, які практично не можуть бути поліпшені його власниками. Обов’язковими умовами є:
- ⠂ солідна площа квартири,
- ⠂ високі стелі,
- ⠂ кілька санвузлів,
- ⠂ та кухня великих розмірів.
Нерухомість подібного класу може знаходитись як у центральних, так і у віддалених районах, але повинна в обов’язковому порядку мати хороший стан всіх комунікацій, паркінг, продуману систему охорони та доглянутий двір.
До найдорожчого, елітного житла, вимоги ще вибагливіше: крім перерахованих вище:
- ⠂ обов’язкове розташування у центральних районах,
- ⠂ власна система комунікацій,
- ⠂ невелика кількість квартир у будинку (якщо мова йде про квартиру),
- ⠂ гарний вид з вікна,
- ⠂ ремонт високого рівня,
- ⠂ оснащення сучасною побутовою технікою.
На завершення хочеться відзначити, що, часом, незнання подібних критеріїв призводить до виникнення свідомо невірного позиціонування нерухомості. Так, неможливо віднести до елітного житла квартиру або будинок, що розташований у спальних районах, незалежно від наявності дорогого ремонту і ексклюзивної техніки. Так само квартира з мінімальною площею, розташована у престижному центральному районі, не може претендувати на статус елітного житла або бізнес класу. Тому, будьте уважні!